Microsoft Defenders funktion förbättras genom en uppdatering av operativsystemet

Under våren har gymnasier som använder examinandapplikationen i Windows haft olika typer av prestandaproblem, om Microsoft Defender‑säkerhetsprogrammet används på examinandernas datorer i det slutna examensnätet.

Problemen kan ha hängt samman med den stora mängden nätverkstrafik, belastningen på provlokalens server och störningar i den tekniska övervakningen.

Den uppdatering av operativsystemet som publicerades fredagen den 23 maj öppnar de internetförbindelser som Defender behöver från examensnätet. Dessa ändringar har visat sig förbättra examensnätets funktion i just denna situation (slutet examensnät, Abitti 2‑examinandapplikation och Microsoft Defender).

Ändringarna tas i bruk genom att uppdatera operativsystemet och klicka på ”Spara nätverksinställningar” i Naksu 2.