Uppdatering av examinandapplikationerna

Så här uppdaterar du de olika examinandapplikationerna

Windows‑examinandapplikationen

Den senaste versionen av Windows‑examinandapplikationen: 1.11.0 (9.1.2026)

Uppdatera Windows‑examinandapplikationen genom att ladda ned den senaste versionen via länken ovan. Uppdateringen installerar den nya versionen ovanpå den gamla – det vill säga tar bort den gamla applikationen och Abitti‑kontot och skapar nya i stället. Vid behov hittar du närmare installationsanvisningar på sidan
Så här installerar du Windows‑examinandapplikationen.

För IT‑förvaltningen:

    • Den nya versionen tar automatiskt bort den gamla versionen och Abitti‑kontot och skapar dem på nytt.
    • Du kan använda funktionen för ersättning (supersedence) i Intune Win32App utan inställningen ”Uninstall previous version”.
    • Om installationen förutsätter att du anger ett lösenord för Abitti‑kontot, kom ihåg att göra det även i installationskommandot för den nya versionen.
    • Information om central distribution finns i den tekniska PDF‑dokumentationen på sidan Så här installerar du Windows‑examinandapplikationen.

 

macOS‑examinandapplikation

[Innehåll publiceras senare]

ChromeOS‑examinandapplikation

[Innehåll publiceras senare]

Examinandpinne

Den senaste versionen av examinandpinnen: 0.5.0 (28.1.2026)

Uppdatera examinandpinnen på samma sätt som när du installerade den: skriv den senaste versionen av Abitti 2‑examinandapplikationen till ett USB‑minne och starta därefter datorn från minnet. När du skriver examinandpinnen raderas alla filer som tidigare funnits på USB‑minnet. Se anvisningen:
Så här skriver du och tar i bruk Abitti 2-examinandpinnen.