Störningen över: Abitti 2-servrar får inga nya adresser

Abitti 2-servrar behöver en nätverksadress från SENs system för att fungera. Denna nätverksadress och det tillhörande certifikatet måste förnyas varje gång serverns adress ändras. Detta kan ske till exempel när den dator som används som server startas om eller om datorn har varit ansluten till ett annat nätverk under tiden.

Då störningen pågick fick Abitti 2-servrar inga nya nätverksadresser från SEN:s system.

Störningen förhindrade hämtning av nya nätverksadresser och påverkade särskilt användningen av servrar i öppna nätverk.

  • Uppdatering 20.1.2026 kl. 11:51: Felsökningen har visat att systemen hos tjänsteleverantören av de digitala certifikaten fungerar normalt. Felsökningen fortsätter.
  • Uppdatering 20.1.2026 kl. 16.36: Störningen är över. Orsaken till störningen fanns i systemet som distribuerade certifikaten.